Καλησπέρα συνάδελφοι
Ειναι η πρώτη μου επαφή με το φόρουμ.
Διαβάζοντας το συμφωνητικό του ΤΕΕ Ανατολικής Μακεδονίας καταλαβαίνω ότι οι κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ. ΤΕΕ κλπ θα γίνονται επί της ελάχιστης νόμιμης αμοιβής ( εφόσον δεν είναι μικρότερη της συμφωνηθήσας) και το ΦΠΑ και ΦΕΜ επί της συμφωνηθήσας αμοιβής ( άσχετα από το αν είναι μικρότερη ή μεγαλύτερη από την ελάχιστη νόμιμη).
Εγώ θα ήθελα τη γνώμη σας και για το έξης.
Ισόγειο και Α όροφος εντός σχεδίου που δεν έχει γίνει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας (ανηκούν προφανώς στον ίδιο ιδιοκτήτη), αλλά είναι λειτουργικά ανεξάρτητες "ιδιοκτησίες" (κατάστημα και κατοικία) και δηλώνονται και ξεχωριστά στο Ε9. Νομικά είναι μία ιδοκτησία.
Και στο ισόγειο και στον όροφο έχει γίνει η ίδια υπέρβαση δόμησης. Κάνω δύο ανεξάρτητες αιτήσεις ή μία? Και αν κάνω δύο τα μεν πρόστιμα είναι ίδια και απλά πληρώνεις δύο φορές το παράβολο, οι αμοιβές όμως υπολογίζονται επί δύο?
Ειναι φίλοι μου οι ιδιοκτήτες και δεν θέλω να τους "γδάρω". Βγάζω πρόστιμο 1000 ευρω και για τα δύο μαζί. Αν έχω καλά καταλάβει αυτά που σας είπα για τις νόμιμες αμοιβές απλά θα δηλώσω ως συμφωνηθήσα αμοιβή λιγότερο. Αν θα πρέπει να κόψω ΔΠΥ για περίπου 1500*2=3000 ευρω θα καταλήξουν να πληρώσουν πολύ περισότερα σε ΦΠΑ και φόρους παρά για το ίδιο το πρόστιμο.

Ευχάριστω